Tezgah Üretim Aşamaları Nelerdir? – Nelere Dikkat Edilir?

tezgah üretim aşamaları

Tezgah üretim aşamaları, üretim sırasında kullanılacak malzemeye, projenin kapsamına, istenen ekstra taleplere göre değişebilir. Tezgah satış sürecinden önce evlerinize ve iş yerlerinize gelen malzemelerin nasıl bir emekle oluşturulduğunu bilmeniz satın alma kararlarınızı etkileyecektir.

İlk olarak tezgah üretim aşamaları içinde üretim yapılacak tezgah ve alan ile ilgili var ise teknik doküman ve çizimler kontrol edilerek ön fizibilite çıkartılır. Üretim yapılacak mekan üzerinden birebir ölçüler alınarak şablonlar oluşturulur. Üretim yapılacak renk seçilir ve gerekli plaka-yapıştırıcı temini gerçekleştirilir. Üretimin gerçekleştirilmesinden sonra tezgahlar son kalite kontrolleri yapılarak sevkiyata hazır hale getirilir. Montaj yerine sevkiyatı yapılan ürünlerin yerinde tüm birleşimleri ve ekleri yapılarak test edilmesinden sonra teslimi gerçekleştirilir.

Kısa anlatımla tezgah üretim aşamaları yukarıdaki gibi olsa da tezgah üretimi aslında zor bir süreçtir. Malzeme seçiminden montaja kadar özen gerektirir. Tezgah üretim aşamaları ayrıntılı olarak aşağıdaki gibidir.

İmalat

Tezgah üretim aşamasının ilk ayağı fabrikada imalattır. Akrilik tezgah ya da corian tezgah adlarıyla bildiğiniz tezgahlar üretilirken geniş kapasiteli ve ileri teknoloji makineler kullanılır. Eğitimli insan gücüyle de desteklenen tezgah üretim aşamasında kaliteli ürün elde etmenin temeli sağlam oluşturulmalıdır.

Kaynak

İmalat aşamasında kesilen parçaların kaynak yöntem testlerinden geçirilmesi gerekir. Gerektiğinde kaynak yöntem testleri (PQR) ve bu testlere göre kaynak proses şartnamelerine göre uygulama yapılır.

Hassas yüzey işleme

Tezgah tasarımı ve üretimi için en dikkat edilmesi gereken aşama ise hassas yüzey işlemedir. Akrilik ve corian malzemeler hassas yüzey işleme proseslerine göre işlenir. Proses hakimiyeti ve tezgah gücü birleştiğinde, tezgah üretimi standartlarının da üzerinde çıktılar sağlanabilmektedir. Mutfak tezgahı üretimi, banyo tezgahı üretimi gibi farklı alanlarda özel yüzey işleme teknolojisi gerekebilir.

Kalite kontrol

Tezgah üretimim aşamaları içinde sonlara doğru gelindiğinde kalite kontrol yapılır. Ürünler girişte, proseste, montaj öncesinde, montaj sonrasında ve sevk öncesinde muayene ve teste tabi tutulmakta ve elde edilen sonuçlar raporlanmaktadır.

Tezgah üretimi sırasında:

  • Boyutsal ölçümler
  • Yüzey pürüzlülük ölçümleri
  • Tahribatsız muayene yöntemleri kullanılır.

Aynı zamanda gözle muayene, sıvı pentran muayene ve manyetik parçacık testi yapılır. Sertlik testleri ve geometrik tolerans kontrolleri ile tezgah üretim aşamaları için sona gelinir.

Montaj

Tezgah üretimi sonunda üretilen tezgah parçaları, tecrübeli montaj ekiplerince mekanlara taşınarak montajı yapılır. Montaj esnasında dikkat edilmesi gerekenler ise şunlardır:

  • Üretimi yapılan tüm tezgahlar çapaklarından arındırılmalıdır. Herhangi bir pürüz tezgah montajı sürecini sekteye uğratabilir.
  • Mutfak tezgahları ve banyo tezgahları gibi özel projelendirilecek çalışmalarda montajın mekana göre yapılması gerekir.
  • Tezgah montajı için belirlenen yerlerin steril olması gerekir.
  • Tezgah üretimi sonrası geçirgenlik ve çizilme testleri yapılan tezgahların da montajda herhangi bir zarara uğramaması için uygun malzemelerle montajı yapılmalıdır.
  • Ortamın ısısı montajı etkilemeyecek düzeyde olmalıdır.
  • Bağlantı elemanları sıkılırken uygun malzemeler kullanılmalıdır.
  • Tezgah montajı sonrasında kullanım testleri yapılmalıdır.

Tezgah üretim aşamaları proje kapsamına göre değişmese de ekstra taleplere göre üretim süresinde ve kullanılan malzemelerde değişiklik olabilir. Mutfak tezgahı modelleri, banyo tezgahları, AVM tezgahları, hastane bankoları gibi özel tasarım ve uygulama gerektiren tezgahlar için proje ekipleri müşterileriyle birlikte sürecin tamamında aktif rol oynar. Mutfak tezgahları mekan büyüklüğüne göre ayarlanır, iş yerleri için bankolar firma kimliğine uygun yapılır.

Siz de ev ve iş yerleriniz için uygun tezgah üretimi ve fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız satış ekiplerimizi arayabilirsiniz…