Akrilik Nedir? Kullanım Avantajları Nelerdir?

Akrilik, doğal minerallerden ve %100 akrilik reçine barındıran, masif, homojen, pratik ve dayanıklı bir yüzey malzemesidir. Dayanıklı olmasının yanı sıra, hijyenik ortamlar yaratması sebebiyle özellikle mutfak ve banyolarda, sağlık sektöründe kullanılır. Kolay tasarım ve montaj özellikleriyle tercih edilen akrilik kaliteli yüzeyler için ideal bir malzemedir. Akrilik tezgahlar mutfak ve banyolarda hijyen ve dayanıklılık özellikleriyle tercih edilmektedir. Akrilik mutfak tezgahı ve banyolar dışında yaşam alanlarının hemen hemen hepsine adapte olacak özelliklere sahiptir.

Neden Akrilik Kullanmalısınız? Akrilik Tezgah Özellikleri

akrilik-nedir2

Akrilik malzeme kullanan üretim firmaları akriliğin insan yaşamını kolaylaştıran etkisinin farkında olarak mekanlarda yüksek konfor sunuyor. Dolayısıyla siz de evlerinizdeki tezgah alanlarında akrilik malzemenin kullanılmasını sağlamalısınız. Akrilik malzemenin ilgi çekici özellikleri belki de bu konuda ikna olmanızı sağlayabilir. Bunlar:

 • Dayanıklılık: Doğal minerallerden oluşan akrilik malzemenin kullanıldığı tüketim ürünleri güçlü yapıları sayesinde uzun ömürlü kullanım sağlar. Böylece bir kez aldığınız ürünü uzun yıllar kullanabilirsiniz.
 • Hijyen: Anti-bakteriyel yapısıyla mikropların ve küflerin oluşumunu engelleyen, leke ve iz bırakmayan akrilikler mutfak ve banyolarda hijyen sağlar.
 • Yanmaz: Yüzeyine ateş gelse dahi yanmayan akrilikte bu sebepten lekelenmeler olsa dahi kolayca çıkarılabilir.
 • Ek Göstermeme: Kolay işlenen akrilik aynı zamanda birkaç levha ve ek yeri belli olmayacak şekilde birleştirilebilir. Bu özelliğiyle de mekanlarda görüntü uyumu yakalanmasını sağlar.
 • Dekoratif Olma: Akrilik malzemeye birbirinden farklı renk ve dokular uygulanabilir. Evinizin mutfağına ve banyosuna, iş yerinizin bankosuna, mağazanıza ve işletmelerinize uyumlu renklerde tasarım yaptırabilirsiniz.
 • Kullanım Kolaylığı: Darbe ve şoklara dayanıklı olan akrilik, ayrıca ipeksi yüzeyiyle rahatlık sağlar. Basit zımpara işlemleri ile leke ve çizikler ortadan kaldırılabilir.
 • Kolay İşleme: Standart ahşap işleme makinaları ile işlenen akrilik kolay kesilir ve ısıyla şekil alır. Tasarım ve uygulama yapılırken sorunsuz kullanım sağlar.

Akrilik Tezgah Tasarımı

Akrilik tezgah tasarımı, akriliğin esnek yapıda olması ve 50’den fazla renk seçeneği sunması nedeniyle her mekana ve zevke göre şekillendirilmektedir. Dayanıklılık, hijyen, leke ve iz bırakmama, çizilmeme gibi beklentileri karşılayan akrilik tezgahlar mekana uygun şekilde projelendirilmektedir. Akrilik tezgah fiyatları da projenin kapsamına, mekanının büyüklüğüne ve istenen ekstra hizmetlere göre değişmektedir.

Akrilik Kullanımının Avantajları Nelerdir?

Tezgah yapımına önemli malzemelerden olan akrilik özellikle:

 • Banyolarda,
 • Mutfaklarda,
 • Bankolarda,
 • Sağlık kuruluşlarında,
 • Mağazalarda kullanılır. Akrilik tezgah dayanıklı ve hijyenik olması nedeniyle tercih edilir. Kolay şekil verilmesi de her mekanda uyumlu kullanılmasını sağlamaktadır.

Yüzeyinin şekillendirmeye uygun olması nedeniyle uygulama alanı çok geniş olan akriliğin sağladığı avantajlar ise şunlardır:

 • Dekorasyonunuza şıklık katar.
 • Uzun süre kullanabileceğiniz için bütçenizi korur.
 • Çevre dostu üretimi nedeniyle sağlığınızı tehlikeye atmaz.
 • Kolay temizlenen yapısıyla zamandan tasarruf etmenizi sağlar.
 • Çizilme direnci yüksek olduğu için kolayca eskimez.
 • Yüzeyinde leke barındırmadığı için görünümü her zaman temizdir.

Özellikle Franke tezgah modellerinde kullanılan akrilik malzeme, yaşam alanlarının çehresini değiştirmektedir. 10 yıl garantili kullanılabilen akrilik tezgahlar ile modern mutfak ve banyolar oluşturulmaktadır.

Mutfaklarda Akrilik Havası…

akrilik-nedir3

Özellikle mutfak tezgahlarında kullanılan akrilik, günümüzde gelişen tasarım trendleriyle birlikte dekorasyona ayrı bir hava katmaya başladı. Şık ve lüks görünümü ile mutfaklarda modern ve zarif bir havanın oluşmasını sağlayan akrilik, ısıyla kolayca şekil aldığı için istediğiniz şekilde tasarlanabilir.

Özel bir malzeme olan akrilikte ayrıca yanma ve bozulma görülmemesi yemek yapmayı seven kadınlar için mükemmel bir tezgah oluşturur. Homojen özelliği nedeniyle de kolayca temizlenen akrilik tezgah zamanınızı temizlikle öldürmemenizi sağlar.

Mutfağınızda ister seramik, ister metal, isterseniz ahşap kullanın; renk seçenekleri sayesinde akrilik tezgahlar mutfağınıza uyum sağlarlar. Bakteri oluşturmayan tezgahlarınıza çocuklarınızı güvenle yaklaştırabilirsiniz. Çatlak sorununuz olsa dahi kolay tamir edilme özelliğine sahiptir.